Matyáš Novák – klavír

Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. Na jeho uměleckém rozvoji se podíleli M. Vlčková, J. Turková, M. Langer a I. Kahánek. V současné době je studentem gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Konzervatoře Pardubice ve třídě Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 rovněž studentem věhlasné klavírní akademie „Incontri col Maestro“ v italské Imole nejprve ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho, od r. 2017 ve třídě prof. Borise Petrushanského.
Matyáš je vítězem řady národních i mezinárodních soutěží a laureátem řady dalších.
V roce 2015 získal 1. cenu + Cenu Heleny Karáskové pro absolutního vítěze v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, kde soutěžil v kategorii DUO spolu s houslistkou Larisou Palochovou. V dubnu získal 1. cenu a titul absolutního vítěze oboru klavír na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě. V srpnu byl členem mezinárodní poroty XXI International Piano Competition Ibiza.
V říjnu se představil se svými recitály na koncertním turné po Číně (konkrétně ve městech Shanghai, Peking, Chongquing, Shangsha). V roce 2016 získal Grand Prix pro absolutního vítěze na 21st Evangelia Tjiarri International Piano Competition (Larnaka, Kypr), v květnu absolvoval další koncertní turné po Číně s recitály ve městech Jiaxing, Hangzhou, Quzhou a Peking, v říjnu obdržel 1. cenu na 3th Aci Bertoncelj International Piano Competition (Velenje, Slovinsko).
V listopadu získal 1. cenu na 4. Internationaler Jenö Takács Klavierwettbewerb (Oberschützen, Rakousko) a 1. cenu + titul abolutního vítěze oboru na XXXIX. Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií.
V roce 2017 natočil sólové CD s cyklem Léta putování: Rok první: Švýcarsko Ference Liszta, získal 1. cenu na Bradshaw & Buono International Piano Competition a debudoval v Carnegie Hall v New Yorku. V červenci se stal jedním z vítězů CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. Součástí ceny je účast na Brevard International Music Festival v Severní Karolíně v roce 2018.
Matyáš koncertuje doma i v zahraničí a účastní se domácích i zahraničních hudebních festivalů a mistrovských kurzů.

KONCERT MATYÁŠE NOVÁKA V ZUŠ

90 min.