Listování – cyklus scénického čtení

Účinkují: Lukáš Hejlík a Alan Novotný

KVAK A ŽBLUŇK (Arnold Lobel), MŠ a 1. – 3. ročník ZŠ, 40 min.

DOBRODRUŽSTVÍ STRÝČKA LUDVÍKA (Jannec Levi), 2. – 5. ročníky ZŠ, 45 min.

MŮJ PŘÍBĚH: 9.58 (Usain Bolt), 6. – 9. ročníky ZŠ a 1. – 2. ročníky SŠ nebo nižší gymnázia, 45 min.

EKONOMIE DOBRA A ZLA (Tomáš Sedláček), 1. – 4. ročníky SŠ a vyšší gymnázia, 60 min.

UŽ JE TADY ZAS (T. Vermes), 1. – 4. ročníky SŠ a nejstarší ročníky gymnázia, 55 min.

KVAK A ŽBLUŇK JSOU KAMARÁDI

V milém vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech, žabáku Kvakovi a ropušáku Žbluňkovi, si najde pointu malé dítě, stejně jako uvědomělý dospělák. Kdo by se rád nedozvěděl o drobných příhodách a patáliích, které potkaly oba přátelé, když se na jaře probudili ze zimního spánku. Třeba právě o tom, jak hledali ztracený knoflík, jak se koupali v řece, jak pěstovali květiny či jak statečně utíkali před draky a obry. Zelený žabák Kvak a hnědý ropušák Žbluňk jsou velcí kamarádi a jeden bez druhého neudělá krok. I jejich přátelství však někdy zastíní mráček. To když je Kvak až příliš podnikavý a vymýšlí si výlety, které pohodlného Žbluňka stojí velké přemáhání. Přesto se na sebe dlouho nezlobí a hned se pouštějí do dalších společných dobrodružství.

DOBRODRUŽSTVÍ STRÝČKA LUDVÍKA

Strýček Ludvík není jen tak nějaký obyčejný strýček, je to strýček pohádkový. A ani jeho příběhy nejsou obyčejné. Strýček Ludvík se setkal s kouzelníky, na chvíli se stal šaškem v Opačném království, kde lidé chodí po rukou, a od jisté smrti ho zachránily jeho čtyři vlasy! To ale není všechno! Tak pojďte společně se strýčkem Ludvíkem šplhat do oblak, kamarádit se s obry, bojovat se strašidly, a možná se i dozvíte pár důležitých věcí o životě.

MŮJ PŘÍBĚH – 9.58

LiStOVáNí střílí do dalších neobjevených žánrů, a to přímo do dvou: do sportovní literatury a životopisu. Kniha vypráví o nejrychlejším sprinterovi všech dob, Usainu Boltovi – nejrychlejším člověku na světě. „Tohle mě vážně nikdy neomrzí poslouchat”, libuje si trojnásobný olympijský vítěz v úvodu jedné z nejlepších sportovních knih, jaká v poslední době vyšla. Dobře ilustruje, proč je jamajský šampion jedním z nejsympatičtějších lidí mezi světovou sportovní špičkou. Málokomu se podařilo v knižní podobě zachytit duši a přemýšlení špičkového sportovce tak důkladně a podrobně. LiStOVáNí.cz společně s Usainem zaběhne nejrychlejší závod své kariéry, ale nebojte, bude to trochu delší, než 9:58. Rozhodně je to však z jeho repertoáru nejtěžší kousek, váží totiž (kniha) 1,58 kg.

EKONOMIE DOBRA A ZLA

Český bestseller roku 2009 a stejně úspěšné LiStOVáNí touto knihou dokazuje, jak je ekonomie krásná věda a že její kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní člověk dokáže představit. Poté, co představí nečekaně pestrou škálou pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli až po moderní ekonomy, přichází s kritickou reflexí dnešní doby, až samotnou analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním. Jan Kraus o knize řekl: „Takhle by měly vypadat moderní učebnice, jste-li typem jako já, tedy žákem, který se nechce učit, ale přesto chce občas něco vědět.”

UŽ JE TADY ZAS

Léto 2013. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. V nejhlubším míru, bez své strany, bez svých věrných, bez Evy. Sám a sám v moři přistěhovalců. 66 let po své domnělé smrti uvízne v přítomnosti a proti vší pravděpodobnosti zahájí novou kariéru – v televizi! A nakonec – jak jinak – zamíří i do politiky! Jeho heslem se stane boj proti rychlé jízdě a psím exkrementům na chodnících. Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna. „Na jedné straně je to až k popukání komická kniha, protože autor dokonale vystihl Hitlerův žargon. Na druhou stranu vám ale brzy zmrzne úsměv na tváři” (Stern). Románu se prodalo více než půl milionu výtisků.

nabídka pro školy

Pořady pro školy Roškotovo divadlo