Horní Dolpo – utajená země Himaláje

Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové o dvacetidenním přechodu jedné z nejizolovanějších oblastí Himálaje. Uslyšíte příběh o vysokých horách, o budhistické kultuře a o úžasných lidech, kteří jsou přímými potomky Tibeťanů. Poznáte jejich civilizací nedotčený život, který skrývá řadu překvapivých zjištění. Tato cesta zcela převrátila můj život a dala mu nový směr.

Dolpo je odlehlý a úžasný kout Himálaje, ležící na severozápad od Dhaulagiri. Pro obtížnou dostupnost se nazývá Bo yul – Utajená země. Rozkládá se převážně v nadmořské výšce 4 000 až 6 000 m a je velmi řídce osídleno. Od Nepálu je odděleno vysokými horskými sedly (nad 5 000 m) a jeho přechod je fyzicky náročný. Díky tomu sem ještě nepronikli turisté a „civilizace“. Dolpo je jedno z posledních míst na naší planetě, kde můžete poznat opravdový život vysokohorských kmenů. Dolpané jsou drsní, ale srdeční a otevření lidé. Do svých obydlí nás přijímali ne jako turisty, ale jako poutníky.  Podělili se s námi o misku rýže a dlouhé hodiny s námi seděli u ohně a vyprávěli nám své životní příběhy.

Navštívili jsme magickou Shey Gompa, duchovní srdce vnitřního Dolpa. Přespávali jsme často pod širým nebem s výhledy např. na posvátnou Křišťálovou horu nebo na Dhaulagiri. Překonali jsme šest sedel nad 5 000 m n. m., prošli jsme slavnou „Stezku démonů“ z filmu Himalaya od Erica Vallie. Na pěšinách jsme potkávali jen karavany jaků a prožívali opravdový příběh Himálaje.

cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové

Přednášky Roškotovo divadlo
20.října
19:00 hodin