Světový tenor Paolo Lardizzone

Jedinečná příležitost slyšet v našem městě italského tenoristu, který nemá v Čechách konkurenci a na světových scénách sklízí potlesk vestoje. Paolo Lardizzone miluje své publikum po celém světě, v České republice pravidelně účinkuje v divadlech v Plzni, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Liberci, Praze a Ostravě. Na Slovensku pravidelně hostuje ve Státní opeře v Bánské Bystrici, publikum ho mělo možnost ocenit i v opeře v Bratislavě a Košicích. Od roku 2013 získává uznání kritiků po celém světě a byl také definován jako: „… mladý José Carreras“. Za vystoupení v roli Edgara v opeře Edgar od Pucciniho získal nominaci na nejprestižnější výroční cenu České republiky za nejlepšího operního zpěváka: Cenu Thálie 2015.

Spolu s operní pěvkyní Noemou Erbou, která působila především v zahraničí a nyní stále více vystupuje v České republice, zazní program těch nejznámějších árií a duetů pro tenor a soprán.

 

Paolo Lardizzone, tenor

Noema Erba, soprán

Martin Peschík, klavírní doprovod

 

Italský tenorista Paolo Lardizzone se narodil ve městě Militello in Val di Catania na Sicílii. Je jedním z vítězů mezinárodní soutěže Grandi Voci 2012 v Salcburku a také mezinárodní soutěže Pia Tebaldini v italské Brescii.
Studium operního zpěvu zahájil u Giacoma Rocchettiho a svou techniku později zdokonaloval u Nazzarena Antinoriho na Akademii Beniamina Gigliho v Recanati a u Giorgia Merighiho v Jesi. Byl vybrán do mistrovských kurzů slavného Renata Brusona ve spoletském Divadle experimentální opery.
V současné době žije v české Plzni a italském městečku Camerata Picena.
V Itálii debutoval rolí Manrica ve Verdiho Trubadúrovi na festivalu Del Castello Sforzesco v Miláně v roce 2007.
V letech 2007–2012 nastudoval a zpíval mnohé role, avšak významným mezníkem jeho mezinárodní kariéry se stal rok 2013, ve kterém začal působit v mnoha operních domech a na četných mezinárodních festivalech především ve východní Evropě a Asii. Mezi jinými jako Mario Cavaradossi (G. Puccini: Tosca) v divadlech Ente Luglio Musicale Trapanese, Teatro Lirico Sperimentale ve Spoletu; Vévoda z Mantovy (G. Verdi: Rigoletto) pro scény Teatro Comunale ve Varese a Open Opera 2019 v Plodivu; Edgardo (G. Donizzetti: Lucie z Lammermooru) v divadle Teatro Masini ve Faenze. K dalším rolím Paola Lardizzoneho patří Enzo Grimaldo (A. Ponchielli: La Gioconda); Turiddu (P. Mascagni: Sedlák kavalír); Canio (R. Leoncavallo: Komedianti); Pollione (V. Bellini: Norma) v Krakovské opeře; Pinkerton (G. Puccini: Madame Butterfly) v Polské národní opeře ve Varšavě; Kalaf (G. Puccini: Turandot) v jekatěrinburském Akademickém divadle státní opery a baletu, v Astanské opeře a na Festivalu tance a hudby v Bangkoku.
V roce 2015 obdržel nominaci na Cenu Thálie za ztvárnění role Edgara ve stejnojmenné opeře Giacoma Pucciniho. Divadlo J. K. Tyla v Plzni ho poctilo cenou ředitele divadla za mimořádný umělecký výkon v roli Pinkertona v Pucciniho slavné Madame Butterfly.
Od roku 2013 přetrvává mezi veřejností a kritikou shoda v názoru: „… jako mladý José Carreras“.

koncert, 90 min.

Hudba Roškotovo divadlo
31.ledna
19:30 hodin